bijouterie

Biżuteria stanowi najważniejszą część dodatków do ubioru każdej kobiety. Biżuteria to nic innego niż mały złotniczy lub jubilerski przedmiot ozdobny ciała, ubioru lub poprostu stylu życia lub osobowości.

bijou – klejnot

Biżuteria kształtowała się wraz z kształtującą sie modą i była jej niezależna częscią – tak było od początku, tak jest i tak będzie. Należy zwrocić uwagę, iż biżuteria jest artystyczna weną każdego projektanta lub jubilera, bez którego zaangażowanie i innowacyjność w każdy egzemplarz nie byłby taki specjalny.

bizuteria

Historyjna biżuteria

Każda kobieta ma potrzebe ozdobienia swojego ciała dodatkami, które miały początek u zarania dziejów współczsnego człowieka. Może na początku nie wyglądałaona tak oszłamiająco jak dziś, ale z całąpewnościa spełniała swoje podstawowe funkcje. Zakłada się, że jako pierwsze znalezisko przedziurawione muszle. Nie dziwi to, ponieważ dopiero znacznie poźniej odkryto inne szlachetne kamienie nadające się na elementy biżuterii , metale jak i kruszce.

 

Po co mi biżuteria?

Dobre pytanie! Otóż zadowala, rozwesela, rozluźnia, łączy, wyróżnia, spełnia marzenia….

Oprócz tych najważniejszych wymienionych powyżej biżuteria to przede wszystkim użyteczność, a więc spełnia funkcje użytkową  przy dekoracji danego stroju jakż stanowić mogą klamry, broszki, spinki. Oprócz tego ma funkcję dekoracyjną ozdabiając przy tym strój kobiet jak diamenty, kolie, bransolety lub naszyjniki i mężczyzn jak spinki do krawatu do koszuli. Oprócz tych najważniejszych i tych najbardziej znanych i kojarzonych właśnie z ubiorem i ozdobą, biżuteria posiada funkcję religijną gdzie różnego rodzaju amulety i talizmaty róznież dają wiele radości i wyjątkowości.

Biżuteria a bogactwo

Czy to się łączy czy wyklucza? Otóz można powiedzieć z całą stanowczością, że biżuteria kojarzona jest właśnie z bogactwem, przepychem – oznaka władzy, prestiżu, zamożności lub też  przynależności klasowej. Dostępność na rynku biżuterii nie wykończonej drogimi szlachetnymi kamieniami jest znacznie tańsza i dostępniejsza dla każdej kobiety. Masowa produkcja fabryczna umożliwia zakup biżuterii sztucznej.

Współcześnie biżuteria stosowana jest głównie przez kobiety, łatwo dostępna dzięki masowej produkcji fabrycznej oraz różnorodnych, niekoniecznie kosztownych materiałów dekoracyjnych (tzw. biżuteria sztuczna).